Athletic Awards 2018-19

Jul 17, 2018

2018-19 Awards & Honors
2017-18 Awards & Honors
2016-17 Awards & Honors
2015-16 Awards & Honors
2014-15 Awards & Honors
2013-14 Awards & Honors
2012-13 Awards & Honors
2011-12 Awards & Honors

 

UD Athletics Stacked (400x300 px) 

2018-19 UD Student-Athletes of the Month

September

‌‌‌Lexus Rose
Lexus Rose
Women's Soccer

Dwayne Allen Jr
Dwayne Allen Jr.
Football

October

Kara Wright
Kara Wight
Volleyball

Alec Bass
Alec Bass
Cross Country

November

‌‌‌
xxx


xxx

December/January

‌‌
xxx


xxx

February

‌ ‌‌
xxx


xxx

March


xxx


xxx

April/May


xx


xx

 

 

2018-19 Athletic 
Department Awards

Fall Sports

FOOTBALL (7-3, T-2nd place in A-R-C)
Good Works Team by Allstate Nominee
Collin Stefanowski

American Rivers Conference All-Academic Team
Blaze Barista
Allen Rodriguez
Kobe Starkey
Collin Stefanowski
Adam Steingraeber

American Rivers Conference Player of the Week
Dwayne Allen Jr. - Offense (9/10)
Andy Vujnovich - Special Teams (9/24)
Maurece Herrion - Offense (10/8)
Sean Duffy - Offense (10/29)
Chad Marsh - Defense (11/5)
AJ Hunter - Special teams (11/5)

d3football.com Team of the Week
Marshon Crowder - Defense

American Rivers All-Conference
Dwayne Allen Jr. - First Team Offense (RB)
Collin Stefanowski - First Team Offense (OL)
Blaze Barista - Second Team Defense (DB)
Doug Gates - Second Team Defense (DL)
Marshon Crowder - Second Team Defense (LB)
Maurece Herrion - Second Team Offense (RB)
Jacob Britton - Second Team Offensee (OL)
Michael Lewis - Honorable Mention Offense (OL)
Kody Reimer - Honorable Mention Offense (WR)
Andy Vujnovich - Honorable Mention Special Teams (PK)
Andy Vujnovich - Honorable Mention Special Teams (P)
AJ Hunter - Honorable Mention Special Teams (RS)

Team Awards
Offensive Scout Team MVP(s): Cortez Thompson and Danny Herrera
Defensive Scout Team MVP(s): Gino Romano and Seondae Stewart
Scout Team MVP: Ricky Luna
Offensive Newcomer: AJ Hunter
Defensive Newcomer: De’Quan Ramsey
Offensive MVP: Kody Riemer
Defensive MVP(s): Chad Marsh, Marshon Crowder, and Blaze Barista
Special Teams MVP: Andy Vujnovich
Team MVP: Sean Duffy
Captains: Jake Britton, Colin Stefanowski, Jacob Owens, and Logan Benter
Coaches Award: Jamie Cruz

Volleyball (24-9 overall, 6-2 in A-R-C) 2nd Place
A-R-C Tournament Champions, NCAA Tournament Qualifier

All-Tournament Team
Loras Invite - Kara Wright and Paige Harbort

American Rivers Conference All-Academic Team
Rylee Andresen
Issy Cleary
Maddy Cruz
Emily Dlugosz
Sarrah Farraday
Paige Harbort
Lyndy Holdt
Lydia Kleckner
Shauna McAleer
Annie Meyer
Jenna Runde
Johanna Steggall
Kendra Witte
Kara Wright

American Rivers Conference Player of the Week
Rylee Andresen - Offense (9/23)
Jenna Runde - Defense (9/30)
Rylee Andresen - Offense (10/15)

All-Conference
Kara Wright (A-R-C MVP)
Kate Messino (A-R-C Freshman of the Year
Jenna Runde

Honorable Mention
Rylee Andresen

April Elsburnd - A-R-C Coach of the Year

All-Central Region
Kara Wright

CoSIDA Google Cloud Academic All-Region
Rylee Andresen - First Team

Team Awards
Junior Varsity
Unity Award - Maddy Cruz and Katelyn Howe
Passion Award - Lacey McMillion
Fearlessness Award - Hannah Horsfield
Most Improved Award - Chloe Olson
Varsity Awards
Unity Award - Shauna McAleer, Sarrah Farraday, and Paige Harbort
Passion Award - Jenna Runde
Fearlessness Award - Kara wright
Most Improved Award -Rylee Andresen

Women's Tennis (5-8 overall, 2-6 in A-R-C) tied for 7th
B-Doubles
Naomi Amani/Madeline Parker - 2nd place

American Rivers Conference All-Academic Team
Ashley Palacios Quinonez
Megan Ranney
Hailey Wang

Women's Cross Country (A-R-C 8th - 231 points)
Finished eight at A-R-C meet
Finished 23rd at Central Regional

American Rivers Conference All-Academic Team
Natalie Donath
Megan Ely
McKenzie Helgemoe
Isabella Mazzanti

Men's Cross Country (A-R-C 7th - 170 points)
American Rivers Conf. Runner of the Week - Alec Bass 09/04

American Rivers Conference All-Academic Team
Riley Boyce
Jacob Heitter
Tavian Rumple
Brandon Sindt
Joseph Tobin

Finished 15th as team at Central Regional, highest finish ever. 

Finished seventh at A-R-C meet
A-R-C Champion - Alec Bass
All-Central Region - Alec Bass
NCAA Championship Qualifier - Alec Bass

Women's Soccer (14-4-1, 4th place in A-R-C)

American Rivers Conference All-Academic Team
Carissa Brown
Lauren Cangelosi
Amanda Chlebek
Natalie Dienstbach
Alexia Garza
Ireland Hill
Alexa Martin
Erica Miller
Megan Moll
Meghan Moorman
Isabelle Robinson
Victoria Roethler

American Rivers Female Athlete of the Week
Lauren Cangelosi - Offense (10/22)

American Rivers Conference Player of the Week
Victoria Roethler - Defense (9/4)
Lauren Cangelosi - Offense (10/22)

United Soccer Coaches NCAA DIII Poll
National Poll
Week #2 - UD ranked #25 in Nation (9/18)
North Region Poll 
Week #1 - UD ranked #7 in North Region (9/11)
Week #2 - UD Ranked #2 in North Region (9/18)
Week #3 - ranked #5 in North Region (9/25)
Week #4 - ranked #5 in North Region (10/02)
Week #5 - ranked #4 in North Region (10/09)
Week #6 - ranked #4 in North Region (10/16)
Week #7 - ranked #4 in North Region (10/23)
Week #8 - ranked #6 in North Region (10/30)
Week #9 - ranked #5 in North Region (11/06)

2017-18 Team Academic Award (Team GPA of 3.0 or higher)

All-Conference
Carissa Brown
Lauren Cangelosi
Alexa Martin
Lexus Rose
Olivia Sullivan

Honorable Mention
Victoria Roethler

All-North Region
Carissa Brown

Men's Soccer (4-12, 7th place in A-R-C)

American Rivers Conference All-Academic Team
Daniel Backsai
Dominik Chece
Noah Clark
Charlie Mendez
Joey Ott
Steven Owens
Nicholas Russey
Zach Simanski
Carson Sutherland

All-Conference Honorable Mention
Cameron Scott
Dominik Chece
Joshua Merkel

Men's Golf 
- Edgewood Culver's Fall Classic - 9th/20 teams (312)
Peyton Keefer tied 8th (74) (114 competitors)
- Carthage College Tourney - 11th/21 teams (632)
Jordan Elliott tied 17th (153) (113 competitors)
- DIII Midwest Region Classic - 6th/32 teams (629)
Kane Hyde tied for 22nd (155) (176 competitors)
Clarke Univ. Fall Invite - 4th/14 teams (654)
Conner Michels tied 11th (162) and Garvin Paper tied 11th (162) (73 competitors
Loras Fall Invite - 3rd/6 teams (620)
Jordan Elliott tied for 2nd (152) (47 competitors)

Women's Golf (tied for 1st at A-R-C)

Won Luther Fall Invite (655)/8 teams won by seven strokes - (First ever meet victory)
Megan Gille earned medalist honors (45 competitors)

American Rivers Conference All-Academic Team
Hannah Hamann
Daniela Miranda
Elizabeth Stalla

America Rivers Conference Golfer of the Week
Megan Gille (9/24)
Daniela Miranda (9/30)

- Luther Sail Classic - 6th/11 teams (327) 
Daniela Miranda tied for 13th (79) (65 competitors)
- Monmouth College Fighting Scots Invite 2nd/9 teams (665) 
Daniela Miranda tied for 6th (162) (63 competitors)
- Clarke Fall Invite 2nd/7 teams (707)
Daniela Miranda tied for 2nd (168) (39 competitors)
- Luther Invite - 1st/8 teams (655)
Megan Gille - Medalist 1st (158) (45 competitors)

American Rivers Conference Championship (2nd)
Tied for 1st place (three rounds - 980, final round cancelled by rain), lost in playoff 
Daniela Miranda - Tied for 1st 231, lost in tie break to place 2nd

WINTER SPORTS
Women's Basketball 


Men's Basketball 

A-R-C Player of the Week
Avery Butler - 11/12
Marcus McDaniel - 12/3

Wrestling 

Women's Indoor Track and Field

Men's Indoor Track and Field 

SPRING SPORTS

Baseball 

Softball 

Men's Golf

Men's Outdoor Track and Field 

 

Women's Outdoor Track and Field

 

Men's Lacrosse 

Women's Lacrosse 

Men's Tennis